У овом тексту описаћу промену намене пољопривредног у грађевинско земљиште, уз напомену да укупна вредност која се на крају плаћа зависи од општине односно града.
Прво и основно - захтев за промену намене пољопривредног земљишта могу да поднесу сва физичка или правна лица.
Свака јединица локалне самоуправе на своме сајту требала би да има пример обрасца захтева, или се исти може преузети у згради општине.
Најчешћа документација која вам е неопходна за промену намене пољопривредног земљишта је:
- попуњен захтев
- копија плана – не старија од 6 месеци;
- Извод из листа непокретности – не старија од 6 месеци;
- Информација о локацији или локацијски услови;
- Ситуациони план или извод из пројекта;
- Доказ о промени намене, односно врсти земљишта из пољопривредног у грађевинско, ако је изврешена на основу закона, планског документа или одлуке надлежног органа до 15.јула 1992. године;
- доказ о уплати административних таксе;
- Извод из АПР – за правна лица.
Након тога свака јединица локалне самоуправе има своје трошкове за промену намене, са својим бројевима текућег рачуна на који се врше уплате такси, о чему се ваља распитати или путем сајта или на лицу места.
Након тога утврђује се обавеза плаћања или ослобађање од накнаде у складу са чланом 46. и 47. Закона о накнадама за коришћење јавних добара („Службени гласник РС“ број 95/2018).
Колика је укупна висина накнаде утврђује се увидом у акт јединице локалне самоуправе који се односи на утврђивање просечних цена квадратног метра одговарајућих непокретности за утврђивање пореза на имовину а који доноси надлежни орган јединице локалне самоуправе ( Општинско или Градско веће или Скупштина општине односно града ). Могуће је послати пре тога писмени захтев Одељењу локалне пореској администрацији да, на основу основице за порез на имовину у години која претходи години у којој је поднет захтев, утврди висину тржишне вредности предметног земљишта и процену достави надлежном органу.
Након што процена стигне врши се обрачун висине накнаде (50% од процењене вредности обрадивог пољопривредног или грађевинског земљишта, на дан подношења захтева) или
ослобађање од обавезе плаћања што се констатује решењем.
Износ накнаде утврђен решењем се уплаћује на одговарајући уплатни рачун а поред решења надлежан орган издаје и потврду о уплаћеном износу. Решење се издаје у року од 30 дана или дуже, у зависности од сложености поступка.
Ovo je za mene najznacajniji post :) jel ima na netu neki dokument sa napisanom cenom kostanja po oblastima? interesuje me za Beograd
ОдговориИзбришиEvo nadjoh za zonu koja me interesuje, peta zona u BG po kvadratu poljoprivrednog zemljista je 253rsd. Ako je 4 ara plac znaci 253x400/2=50.600rsd. jel mi dobra racunica?
ИзбришиJeste. Tako bi trebalo da bude, jer kada sam ja radio prenamenu, tako je bilo, a ne verujem da se u međuvremenu nešto promenilo.
ИзбришиImam plac koji se u katastru vodi kao poljoprivredno zemljište ali je po GUP građevinsko zemljište. Da li za prenamenu poljoprivrednog u građevinsko plaćam 50% vrednosti poljoprivrednog zemljišta ili građevinskog zemljišta u na toj lokaciji?
ОдговориИзбришиМени је колико се сећам било 50% од процењене вредности обрадивог пољопривредногна дан подношења захтева
ИзбришиKome se podnosi kojoj instituciji? Pokusam opstinu i sekretarijat za imovinu kazu nisu zaduzeni za to
ОдговориИзбришиGradska uprava 27.marta
ОдговориИзбришиDa li je moguca prenamena zemljista iako je ono u parku prirode, a nije obuhvaceno prostornim planom za gradnju?
ОдговориИзбриши