Ovaj dan pamtiće se kao dan kada smo se uselili u naš novi dom. Na dan kada pišem ovaj tekst ( 07.12.2013. godine ) u kući smo bez malo dva meseca i sada se lagano sumiraju ti početni utisci koji su za ovaj vremenski period jako, jako povoljni.
Neki od čitalaca moga bloga pitali su me kako se pokazala peć misleći da sam se još prošle godine uselio u kuću. Međutim i za ovo kratko vreme SOLID THERM me je iskreno oduševio svojim radom. Naime, peć se od ponedeljka do petka pali negde oko 16.00 s obzirom da supruga i ja radimo, stariji klinac ide u zabavište a devojčica je kod babe i dede ( naših komšija, kako ih od milošte zovemo ) koji se nalaze „dobranih“ 50m od naše kuće.
Uglavnom radnim danima peć se pali negde oko 16.00 osim kad se „tajko“ ne sažali na zeta i ćerku pa im pripali vatru negde oko 14-15.00h, tako da ih dočeka topla kuća kada dođu kući sa posla. Ukoliko tu časnu dužnost obavlja moja malenkost kuća se zagreje veoma brzo.
Zašto?
Peć je, kako sam već ranije pisao, tropromajna, ali joj je ogromna prednost i veliko ložište pa se istome lako pristupa, lako se i brzo čisti ložište kao i dimovodni kanali, lako se stavljaju drva za potpalu, pa kada se vatra razgori ja samo imam zadatak da malte ne ubacujem panjeve presečene na pola, dužine od oko 30-35cm mada bi komotno drva mogla da se seku na 40-50cm. Kada potpaljujem, samo otvorim donja vrata, pripremim potpalu i na zadnjem delu otvorim na dimnjači „cug“. Potpalim je sa sitnim drvima i čokovima, pa dok se vatra razgori dva panja podelim na četiri dela i njih nabacam u peć, a posle nastavim da dodajem malo krupnija drva. Do nekih 60 stepeni u kotlu dođe jako brzo – za nekih 15-20 minuta, ali za to vreme donja kotlovska vrata su otvorena kao i cug na dimnjači. Posle toga vrata zatvaram i vraćam cug delimično zatvarajući dimnjaču. Regulator promaje na početku grejanja bio mi je podešen na nekih 62 stepena, ali sada kada su nastupili hladniji dani postavio sam ga na nekih 73 stepena.
U kući je ispočetka bilo jako toplo, pa sam pozvao majstora da mi ugradi na radijatore termoglave koje sam već imao kupljene ali ih oni nisu ugradili odmah, omaškom. Za celih 10 minuta su na radijatore stavljene termoglave kojima može da se u svakom momentu svaki radijator stiša ili pojača do maksimuma ( 5-ca ) što odgovara temperaturi od 30 stepeni, što je priznaćete dosta toplo za jednu prostoriju. Sada je već lakše da se temperatura kontroliše na nekih prijatnih 23-25 stepeni, što je po meni sasvim dovoljno, pa ako je nekada i toplije lako se reguliše.
Termoglave nisu neki veliki izdatak a mogu da predstavljaju i način uštede.
Sa druge strane, s obzirom da na sistem grejanja imamo nakačen i kombinovani bojler, mogu da kažem da mi se on palio na struju samo u početku dok smo kuću samo dogrevali, a sada kada se „pravo“ greje on se nikada ne pali jer se koristi voda iz sistema, a i kada sistem ne radi, kada se ne grejemo, topla voda se ne troši jer nikoga nema u kući.
Dakle što se tiče sistema za grejanje sa kombinovanim bojlerom – sedi, odličan 5.